Podsumowanie III Warsztatów KlasGRID

  klasgrid

  Trzecie spotkanie w ramach Warsztatów nt. Modelu Odniesienia Klastrów Energii odbyło się w Warszawie w dniu 25 października podczas pierwszego dnia Targów RENEXPO 2017.

  Było to pierwsze spotkanie po zakończeniu Konkursu Ministerstwa Energii dla Klastrów Energii, w związku z tym, na spotkanie warsztatowe zostali zaproszeni reprezentanci trzech klastrów współpracujących z KlasGRID, aby przedstawili szczegóły swojej działalności, oraz przedstawiciele Ministerstwa Energii, aby podsumować dotychczasowe zaangażowanie Ministerstwa w budowanie polskich klastrów energii.

  Po przywitaniu przybyłych przez Prezesa KlasGRID Roberta Szlęzaka oraz występującą w imieniu Ministerstwa Energii – Agnieszkę Przesmycką, zostały zaprezentowane trzy strategie klastrów. Pierwszym z nich był Klaster Energii z Sokołowa Podlaskiego „Bezpieczna i Czysta Energia dla Sokołowa”, który został przedstawiony przez Macieja Węża, Prezesa Przedsiębiorstwa Usług Inżynieryjno-Komunalnych Sp. z o.o. (PUIK) w Sokołowie Podlaskim, koordynatora klastra. Klaster powstał na potrzeby lokalne gminy Sokołów. Następnym zaprezentowanym był Klaster Energii z Grajewa, „Energetyczne Grajewo” omówiony przez Ryszarda Bednarza – prezesa Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Grajewie, będącego koordynatorem klastra. Klaster ten jest stworzony przy współpracy Urzędu Miasta Grajewo, Powiatu Grajewskiego oraz 9 spółek. Trzecim z kolei prezentowanym był stworzony przez gliwickie spółki z branży energetycznej „Gliwicki Klaster Energii”. Był on reprezentowany przez Grzegorza Nitkiewicza, prezesa Śląskich Sieci Metropolitalnych Sp. z o.o. Wszystkie trzy klastry złożyły swoje strategie do konkursu Ministerstwa Energii.

  Drugim głównym tematem spotkania były rozwiązania technologiczne mogące mieć zastosowanie w klastrach energii, by m.in. zachować równowagę energetyczną, zapewnić lokalne bezpieczeństwo energetyczne oraz zapewnić oszczędność energii.

  Firma Gradis Sp. z o.o., powiązana z krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą, zaprezentowała możliwości jakie może przynieść optymalne projektowanie oświetlenia miejskiego. Reprezentowana przez Prof. Leszka Kotulskiego spółka Gradis, to innowacyjny startup, który w swoich rozwiązaniach wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji, do projektowania fotometrycznego oraz zarządzania energią.

  Ryszard Bednarz, prezes firmy iGRID Technology Sp. z o.o.  przedstawił  koncepcję cyfryzacji klastra energii. iGrid Technology również jest polskim startupem. Oferuje rozwiązania smart grid w obszarach generacji oraz dystrybucji energii elektrycznej w oparciu o przemysłowy internet rzeczy (IoT). Bazując na własnej technologii bezprzewodowych sensorów i fog computingu dostarcza klientom systemy inteligentnego monitorowania elektrycznych parametrów obiektów energetycznych poprzez diagnozę ich aktualnego stanu, określanie potencjału poprawy efektywności oraz weryfikację skuteczności podjętych działań w oparciu o automatyczną analizę zbiorów danych pomiarowych – Big Data.

  Trzecią z firm była Atmosfera Sp. z o.o. reprezentowana przez prezesa Artura Szymańskiego.  Jest to międzynarodowa grupa firm, producentów i dystrybutorów technologii oraz urządzeń z branży Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Głównym kierunkiem działalności jest energetyka słoneczna, (fotowoltaiczne oraz termiczne rozwiązania). Firma specjalizuje się w projektach energooszczędnych wykorzystujących energię słoneczną. Jednym z ciekawszych zaprezentowanych pomysłów są miejskie ławki solarne, które dzięki panelom słonecznym umożliwiają np. ładowanie telefonów, a także wiaty przystankowa i parkingowe z opcją ładowania pojazdów elektrycznych.

  Na koniec spotkania została przeprowadzona dyskusja wśród przybyłych uczestników Warsztatów w celu dalszego opracowania Społecznego Modelu Odniesienia dla Klastrów Energii.

  Następne Warsztaty dla Klastrów Energii odbędą się w dniach 14 listopada w Krakowie, podczas Forum Energii – Konferencja Energy CEE Day 2017 (13-14 XI 2017) oraz 21 listopada w Opolu, podczas IX Ogólnopolskiego Festiwalu Ekoenergetyki w Opolu (21-23 XI 2017).

  Wkrótce zostaną przekazane informacje na temat zapisów na wydarzenie wraz z agendą. Prosimy śledzić stronę KlasGRID.